norveç vize başvuru formu

Norveç Vize Başvuru Formu

Norveç’e seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Norveç büyükelçiliği ve Norveç konsolosluğuna vize başvurusunda bulunarak Schengen vizesi ile seyahatlerini gerçekleştirmektedirler. Vize başvuruları büyükelçilik, konsolosluk ve aracı vize danışmanlık firmaları üzerinden yapılabilmektedir. Norveç vizesi almak isteyen vatandaşların Norveç vize başvuru formu ve vize onayı için istenilen tüm evrakları eksiksiz olarak teslim etmesi gerekmektedir. Vize başvuruları Cuma günleri hariç her gün saat 14.00’de kabul edilmektedir. Norveç ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde konsolosluk ve büyükelçilik kapalıdır ve hiç bir işlem gerçekleştirilmemektedir. Vize başvurusunda bulunan kişiler önceden konsolosluk ve büyükelçilikten randevu almak zorundadır. Aksi takdirde başvuruları işleme konulmaz.

İlk kez Norveç’e vize başvurusunda bulunacak kişiler vize danışmanlık firmaları aracılığı ile vize için başvuruda bulunsalar bile konsolosluk tarafından görüşmeye davet edileceklerdir. İkinci ve diğer gerçekleşecek olan seyahatlerde kişilerin bizzat konsolosluğa gitmesinde gerek bulunmamakta, aracı vize firmaları vasıtası ile vizelerini rahatlıkla alabilmektedirler. Konsoloslukta yapılacak olan görüşmeler Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Norveççe dillerinde vize başvurusunda bulunan kişinin tercihine göre gerçekleşebilmektedir.

Norveç Vize Başvuru Formu Hakkında

Norveç vizesi için doldurulması gerekli olan Norveç vize başvuru formu, İngilizce ve Fransızca dillerinde düzenlenmiştir. Bu yüzden vize başvurusunda bulunanların bu diller üzerinde yeterince hakim olması, formun doğru bir şekilde doldurulabilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Bu dillerde yeterli donanıma sahip olmayan kişilerin mutlaka bu dillerde uzman bir kişiden yardım alması gerekmektedir. Aksi takdirde formda yanlış doldurulan bir bilgi vize başvurusunun reddedilmesine neden olacaktır.

Norveç schengen vizesi ücretleri büyükelçilik tarafından yayınlanan banka hesaplarına yatırılmaktadır. Vize ücretleri talep edilen vize türüne göre farklılık göstermektedir. Schengen vizesi ücretlerine büyükelçilikten, konsolosluktan ve vize danışman firmalarından ulaşılabilir. Vize başvurusu kabul edilmeyen kişilerin ödediği vize ücretleri geri iade edilmemekte ve yeniden yapılan başvurularda kullanılamamaktadır. Tekrar yapılacak başvurular için yeniden vize ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Norveç vize başvuru formunda yer alan, vize başvurusunda bulunacak kişilerden istenilen bilgiler ve Norveç vize başvuru formu doldururken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

Norveç Vize Başvuru formu bilgi

– Kimlik ve Pasaport Bilgileri:

Norveç schengen vizesine başvuruda bulunacak kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken nokta, formda yer alacak olan kimlik bilgilerinin pasaport üzerinde yer alan kimlik bilgileri ile aynı olmasıdır. Bu alanda yapılan yanlış bir doldurma başvurunun kabul edilmemesine neden olur. Kişisel kimlik bilgileri pasaport üzerinde yazan bilgilerle doldurulmalı, kişinin hangi uyruğa sahip olduğu ilgili alana yazılmalı, eğer uyruk değişikliği yapılmış ise şimdiki ve önceki uyruk bilgileri verilen alanlarda girilmelidir.

Vatandaşlık numarası alanına Nüfus cüzdanında bulunan numara doğru bir şekilde yazılmalı ve sonrasında pasaport numarası, hangi tarihte alındığı ve geçerlilik süresi, nereden ve hangi kurumdan pasaportun alındığı ilgili alanlara yazılmalıdır. Norveç vizesine başvuracak kişilerin pasaportlarının süresi en az 1 yıl olmalıdır. Talep edilecek vize türüne ve süresine göre pasaportların yeterli geçerlilik süresine sahip olması gerekmektedir. Başvuru sahibine ulaşılabilecek mail adresleri ve telefon numaraları da takip eden alada doldurulması zorunlu alanlardır. Büyükelçilik ve konsolosluk gerektiği takdirde bu iletişim kanallarından sizle iletişime geçecektir. Bu yüzden ulaşılabilir adreslerin ve telefon numaralarının yazılması önemli bir konudur.

– Meslek ve Seyahat Bilgileri:

Bir sonraki bölümde vize başvurusunda bulunan kişi mevcut meslek bilgilerini girmelidir. Kişinin mesleği, hangi statüde çalıştığı, çalıştığı veya sahip olduğu iş yerinin ünvanı, iş yeri adresi ve iletişim numaraları doldurulması gerekli alanlardır. Vize başvurusunda bulunan kişiler öğrenci statüsünde ise eğitim aldıkları kurumların isimlerini ve adreslerini yazmak zorundadırlar.

Norveç’e ziyarette bulunacak vatandaşların seyahat amaçlarını ve detaylarını doğru ve açık ifadelerle belirtmesi, vize başvurularının kabul edilmesi adına çok önemlidir. Konsolosluk yetkilileri bu konuda detaylı incelemeler ve araştırmalar yapmaktadır. En ufak bir çelişkili durumda vize başvurularının reddedildiği başvuru sahiplerinin unutmaması gereken noktalar arasında bulunuyor. Seyahatler amacına uygun olarak turistik, iş, eğitim, akraba ziyareti, sağlık, spor ve diğer belirtilen alanlardan gerçekçi bilgileri içeren seçenek işaretlenerek yapılmalıdır. Belirtilen alanlar dışında bir amaçla seyahat gerçekleştirilecek ise diğer seçeneği işaretlenerek seyahat amacı aşağıda verilen alana kısaca yazılmalıdır.

Norveç ziyaretiyle birlikte başka ülkelere de schengen vizesi ile giriş yapılacaksa, hangi ülkelere ziyarette bulunulacağı izleyen alanda girilmesi gerekli olan bilgilerdir. Bu alanda yapılacak açıklamalara uygun olarak seyahat planını belgeleyen uçak ve konaklama rezervasyonları da konsolosluğa sunulacak evraklar arasında bulunmalıdır.

Norveç büyükelçiliği vize başvurusunda bulunan kişilerden son 3 yıl içerisinde aldıkları schengen vizelerinin bilgilerini de talep etmektedir. Hangi tarih aralıklarında schengen vizesi alındığı ve geçerlilik süreleri bu alanda doldurulması gerekli bilgiler arasındadır.

– Davetiye ile Norveç Ziyareti:

Norveç vizesi başvurusunda bulunan kişi, Norveç’te ikamet eden bir kişinin daveti üzerine vize başvurusunda bulunuyor ise, bu kişinin kimlik bilgileri, Norveç’te hangi adreste ikamet ettiği, mesleği, iletişim numaraları girilmeli, ilgili davetiye vize başvuru evrakları arasında konsolosluğa teslim edilmelidir. Eğer davetiye bir iş yeri tarafından gönderilmiş ise kurum bilgileri, yetkili kişilerin isimleri, kurumun adresi ve telefon numaraları bu alanda doldurulmalıdır. Formda konuyla alakalı gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır.

İlgili alanda aynı zamanda kişinin Norveç’te hangi adreslerde ikamet edeceği ve iletişim adresleri bilgileri de girilmektedir. Konaklama ve otel bilgileri bu alanda yazılarak rezervasyon bilgileri konsolosluğa sunulmalıdır.

– Seyahat Masrafları ve Sponsor Bilgileri:

Vize başvuru formunun bu alanında seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı bilgileri bulunmaktadır. Bu alanda yazılacak olan bilgiler gerekli evraklarla ispat edilip, vize başvurusu sırasında ilgili belgelerin konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Eğer Norveç seyahati masrafları bir başkası tarafından karşılanacak ise, karşılayacak kişinin kimlik bilgileri, yakınlık derecesi ve hangi masrafları karşılayacağına dair detaylı bilgiler bu alanda girilmeli, başvuru belgeleri arasına gerekli evraklar hazırlanarak konmalıdır. Konsolosluk gerekli gördüğü takdirde ek belge ve teminat isteme hakkına sahiptir ve vize başvurusunda bulunan kişiler bu belgeleri tamamlayarak konsolosluğa teslim etmelidir.

Vize başvurusunda bulunan kişinin Norveç, diğer AB ülkeleri ve İsviçre’de tanıdıkları ve akrabaları bulunuyorsa takip eden bölümde bu kişilerin bilgilerini ve yakınlık derecelerini girmesi gerekmektedir. Vize onayı ve seyahat sırasında, gerekli durumlarda bu kişilere ulaşılabilmesi açısından bu alan önem taşımaktadır.

Norveç vizesi için doldurulan Norveç vize başvuru formu tarih ve yer bilgisi yazıldıktan sonra imza atarak doldurma işlemi tamamlanır. Formda iki adet imza ve tarih alanı bulunmaktadır. Tüm girilen bilgilerin altında bulunan alanın dışında, formun en arka sayfasında da imza ve tarih alanı bulunmaktadır. Eksik imzalanmış başvuru formları konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Vize başvurusunda bulunan kişiler 18 yaşını doldurmamış reşit olmayan bireyler ise başvuru formları yasal velisi tarafından imzalanmalıdır. Reşit olmayan kişilerin imzaları geçersiz olacak ve yeniden yasal velinin gözetiminde ve imzası ile Norveç vize başvuru formu doldurması gerekecektir.

Tüm bu bilgiler ışığında formların doldurulması ve konsolosluk tarafından talep edilen belgelerle birlikte kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Vize başvuruları ortalama 2 ile 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Norveç Vize Başvuru Formu S.S.S

Norveç Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç kısa süreli vizeleri için vize başvuru formu online olarak doldurulabilir. Yetkili vize başvuru merkezlerinde uzman vize danışmanları gözetiminde doldurulması gerekir. Uzun süreli Norveç vizelerinde ise vize başvuru formu çıktısı alınarak tükenmez kalemle doldurulmalıdır.

Şimdi Norveç’e girebilir miyim?

Covid ve Norveç’e seyahat. İyi vakit geçirmekten başka bir şey için endişelenmenize gerek kalmadan Norveç’e seyahat edebilirsiniz..

Norveç Schengen Vize Başvuru Formu Nedir?

Schengen vize başvurularında kişisel bilgilerinizi online form üzerinden doldurmalısınız. Verilen bilgiler kesinlikle doğru olmalı ve hatasız bir şekilde verilmelidir.

Norveç Ankara Büyükelçilik İnternet Sitesi

Norveç vize ücretleri hakkında bilgi alınız.