norveç ticari vize

Norveç Ticari Vize

Norveç ile Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyetine yönelik bir antlaşma bulunmamaktadır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Bordo pasaporta sahip olanların Norveç’e giriş yapabilmesi için ticari amaç ile öncelikle Norveç ticari vize alması gerekmektedir. Bu uygulama, yalnızca Bordo pasaport kullanan kişiler için geçerlidir. Siyah, Yeşil ve Gri pasaport kullanan kişilerin bu tür işlemleri gerçekleştirmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Dolayısıyla başvuru sürecinde istenen evrakların tamamının yalnızca Bordo pasaporta sahip kişiler tarafından hazırlanması gerekmektedir.

Belirtilen öncelikli pasaportlara sahip olan kişiler 90 gün süre ile Norveç’te konaklama gerçekleştirebilmektedirler. 90 günün dolmasının ardından da Norveç’ten çıkılarak, Türkiye sınırlarına giriş yapılması gerekmektedir. 180 günlük sürecin tamamlanmasının ardından kişi tekrardan 90 gün daha Norveç’e gidebilmektedir. Fakat bunun için seyahatin ardından 3 ay daha geçmesi gerekmektedir. Bordo pasaport sahiplerinin ise böyle bir imkanı bulunmamaktadır. Farklı seyahat amaçları doğrultusunda yapılan vize başvurularının her birinin süresi farklı olduğu için, kişi Norveç sınırları içerisinde farklı sürelerde konaklama gerçekleştirebilmektedir. Bu süre, vize başvurusunun sonucuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Norveç Ticari Vize Başvurusunda İstenen Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti’nden Norveç’e seyahat edecek olan kişilerin seyahat amaçlarına uygun olacak şekilde vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Kişi eğer Norveç’e tamamen gezi amacı ile gidecek ise, turistik vize başvurusu yapması gerekmektedir. Norveç’te bulunan yakınları ziyaret etmek için de aile ziyareti vizesine başvuru yapılmalıdır. Benzer şekilde iş için ülkeye giriş yapacak olan kişilerin de Norveç ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Tüm vize tiplerinde olduğu gibi, ticari vizelerde de bir takım evraklar Norveç Konsolosluğu tarafından başvuru sahiplerinden istenmektedir. İstenen evrakların tamamının eksiksiz ve belirtildiği gibi temin edilmesi gerekmektedir. Konsolosluk tarafından istenen belgelerin eksik veyahut da yanlış olması, başvuru sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Konsolosluk için büyük önem arz eden evrakların da istendiği gibi hazırlanmaması halinde yapılan Norveç ticari vizesi başvuruları direkt olarak reddedilmektedir. Bu tür durumların oluşması halinde de kişi tekrardan vize başvurusu yapmak durumunda kalmaktadır.

-Pasaport

Vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportun bazı kriterlere uygun olması gerekmektedir. İlk olarak, kullanılacak pasaportlar 10 yıldan daha fazla sürelerdir kullanılıyor olmaması gerekmektedir. Eğer pasaport belirtilen kullanım süresinden daha uzun süredir kullanılıyor ise başvuru yapmadan önce yenilenmelidir. Ayrıca geçerlilik süresi de Norveç Konsolosluğu tarafından büyük önem arz etmektedir. Seyahatin bitmesinin ve Türkiye dönülmesinin ardından kullanılan pasaportun 3 ay kadar daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Bu tür özellikleri barındırmayan pasaportlar, Norveç ticari vize başvurularının reddedilmesine sebep olmaktadır.

Pasaportların içerisinde ayrıyeten 2 sayfalık alan boş olmalıdır. Vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanması halinde pasaport içerisinde vize mührü basılacağı için, bu sayfalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ek olarak da pasaportun bazı sayfalarının fotokopisi Norveç Konsolosluğu tarafından istenmektedir. Konsolosluk tarafından pasaportların ilk 2 sayfası ve geçerlilik süresinin belirtildiği sayfanın fotokopisinin çekilmesi ve randevu tarihinde teslim edilmesi talep edilmektedir.

Norveç Ticari vize ücreti

-Fotoğraf

Başvuruda kullanılacak olan evrakların arasında 2 adet de biometrik fotoğraf yer almaktadır. Fotoğrafların 6 aydan daha eski sürelere ait olmaması gerekmektedir. Bu nedenle güncel fotoğraf kullanılmalıdır. Ayrıca fotoğrafların ölçüleri de 3.5 cm x 4.5 cm olmalıdır. Fotoğrafın çekildiği esnada başörtüsü, şapka veyahut da gözlük gibi aksesuarlar da kullanılmamalıdır. Yüzün net olarak gözükmesini engelleyen unsurların tamamı ortadan kaldırılmalıdır. Aksi takdirde Norveç ticari vize başvurusu olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

-Davetiye

Başvuru evrakları arasında yer alan davetiye, Norveç’te bulunan firma tarafından hazırlanmaktadır. Davetiye içerisinde seyahatin amacı, seyahatin tarihleri yer almalıdır. Ayrıca firmanın kayıt numarası, davet eden kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri ve imzası davetiye içerisinde bulunmalıdır. Bu tür bilgilerin tamamının evrak içerisinde bulunması gerekmektedir. Eğer kişi birden fazla kez Norveç’e girecek ise, vize çok girişli olarak da talep edilebilmektedir.

Norveç’e girecek olan kişi eğer bir fuara veya organizasyona katılacak ise giriş kartını Norveç Konsolosluğu ile paylaşmalıdır. Organizasyona katılım bilgileri de davetiye ile birlikte randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilmelidir. Ayrıca davetiyenin tamamının İngilizce olarak hazırlanması ve Norveç’te bulunan emniyet müdürlükleri tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.

-Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Norveç ticari vize işlemleri için başvuru sahiplerinden mesleki duruma ait olan da çok sayıda evrak talep edilmektedir. Bunlar SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve Faaliyet Belgesi’dir. Belgelerin tümünün orijinali ve fotokopisi ilgili kurum ile paylaşılmalıdır. Ayrıca bağlı bulunulan şirket tarafından da kişinin şirkette çalıştığına dair yazı hazırlanması gerekmektedir. Şirketin yetkilisi tarafından hazırlanması gereken belge, Çalışma Mektubu adını taşımaktadır. Hazırlanan bu yazının İngilizce olarak yazılması veyahut da yeminli bir tercüman tarafından İngilizce ’ye çevrilmesi gerekmektedir.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal duruma ilişkin olan belgeler arasında yer alan ilk belge, maaş bordrosudur. Norveç ticari vize başvurusu yapan kişilerin, son 3 aya ait olan maaş bordrolarını Norveç Konsolosluğu ile paylaşmaları gerekmektedir. Hazırlanan evrakların da bağlı bulunulan kurumca imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin son 3 aylık Banka Hesap Dökümü de kurum tarafından istenmektedir. Buna ek olarak ilgili bankadan da İmza Sirküleri’nin de alınması gerekmektedir. Tüm belgelerin imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Aksi takdirde belgelerin hiç biri onaylanmamaktadır.

-Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Seyahat planını destekleme özelliğine sahip olan belgeler de uçak biletlerinden ve otel rezervasyonlarından oluşmaktadır. Kişi Norveç ticari vize başvurusu yapmadan önce otel rezervasyonu yaptıracağı için, bu rezervasyonların çıktılarını almalıdır. Ayrıca gidiş ve dönüş uçak biletlerini de Norveç Konsolosluğu ile paylaşmalıdır. Bu tür belgelerin temin edilmesi ve randevu tarihinde teslim edilmesi, başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırmaktadır.

-Sağlık Sigortası

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden Türk vatandaşların yurt dışına çıkarken Sağlık Sigortası yapması gerekmektedir. Bu nedenle Norveç’e gidecek olan kişilerin de bu sigortayı yaptırması zorunludur. 30.000 Euro’luk harcamayı kapsayan sigorta, Norveç’te meydana gelebilecek herhangi bir sağlık sorununun masraflarını direkt olarak karşılamaktadır. Tamamen Norveç ticari vize başvurusu yapan kişiyi korumaya yönelik olan sigorta, her başvuru sahibi tarafından yaptırılmalıdır. Sigorta poliçesinin orijinalinin de randevu tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Norveç Ticari Vize Ücretleri

Norveç’e gidebilmek için alınan vizelerin ücretleri bazı hususlara göre değişiklik ve çeşitlilik gösterebilmektedir. Bunlardan ilki, vize tipidir. Eğer kısa süreli ve tek girişli vize alınıyor ise, vize ücreti bir hayli düşük olmaktadır. Fakat uzun süreli ve çok girişli vize için başvuru yapılıyor ise, ücretler diğer seçeneğe göre büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Bu tür durumlarda başvuru öncesinde, başvuru sahibinin vize tipine karar vermesi gerekmektedir.

Vize ücretlerinin artmasına sebep olan bir diğer husus da başvuruların reddedilmesidir. Norveç Konsolosluğu tarafından istenen evrakların eksik ya da belirtildiği gibi olmaması halinde yapılan turistik vize başvuruları reddedilebilmektedir. Bu tür durumlarda da ücretler başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Bu nedenle kişi Norveç’e gidebilmek için tekrardan başvuru yapıp, vize ücretini yeniden yatırmak zorundadır. Bu durum da doğal olarak vize ücretlerini büyük ölçüde artmaktadır. Belirtilen durumların yaşanmaması için her belgenin eksiksiz olarak hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Norveç Ticari Vize S.S.S

Türk halkının Norveç’e vizeye ihtiyacı var mı?

Bir ziyaretçinin vizesi, 180 günlük bir süre boyunca Norveç’te veya Schengen bölgesindeki diğer ülkelerde 90 güne kadar kalmanıza izin verir. Bir ziyaretçinin vizesi, 180 günlük bir süre boyunca Norveç’te veya Schengen bölgesindeki diğer ülkelerde 90 güne kadar kalmanıza izin verir. Türkiye vatandaşları ziyaretçi vizesi için başvurmalıdır.

Norveç Schengen’de mi?

Evet, Norveç Schengen vize bölgesi üyesidir. Schengen bölgesi şunlardan oluşur:

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya , İsveç ve İsviçre.

Norveç Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç Ticari Vizesi için yapılan başvurular, evrakların prosedürlere uygun olması halinde 7 – 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Yönergelere göre uygun olarak hazırlanmayan ve eksik evraklar içeren başvurular nedeni ile Konsolosluk tarafından ek evrak talebinde bulunulabilmektedir. Bu durumda vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilir. Bu durumda sıkıntı yaşamamak için vize başvurularının seyahatten 15 gün önce yapılması önerilir.

Norveç Ticari Vize Ne Kadar?

Portekiz vize ücretleri 2022 yılında şu şekilde belirlenmiştir:

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Norveç Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Norveç Ticari Vizesi Davetiye Örneği Nasıldır?

Norveç’te iş ortaklığı yapılacak firmanın antetli kağıdına bir davetiye hazırlanmalıdır. Davetiyede davet edilen kişinin kimlik belgeleri ve iş unvanları yazılmalıdır. Norveç iş gezisinin ne amaçla yapılacağı mutlaka belirtilmelidir, seyahat tarihleri ve iş etkinlikleri belirtilmelidir. Norveç ticari vize davet mektubu şirketin yetkili kişisi tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir.

Ankara Norveç Büyükelçiliği İnternet sitesi

Norveç vize işlemleri hakkında bilgi alınız.