norveç aile ziyaret vizesi

Norveç Aile Ziyaret Vizesi

Norveç ile Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyetine yönelik bir antlaşma bulunmamaktadır. Bu nedenle Norveç’e gidecek olan kişilerin ziyaret amacıyla öncelikle Norveç aile ziyaret vizesi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Fakat bu başvuru yalnızca Umuma Mahsus adlı pasaportu kullanan kişiler için geçerlidir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik isimli ayrıcalıklı pasaportlara sahip olan kişilerin Norveç’e gitmek için vize talebinde bulunmalarına gerek duyulmamaktadır. Bu nedenle bu pasaport tiplerine sahip olan kişiler vizesiz seyahat yönetmeliğine bağlı kalmak şartı ile ülke içerisinde belirli süreler boyunca konaklama yapabilmektedirler.

3 pasaport tipi arasından herhangi birine sahip olan kişiler Norveç’te tek seferde yalnızca 90 gün kalabilmektedir. 90 günün dolmasının hemen ardından Norveç’ten ayrılmak gerekmektedir. Ülkeden çıkılmasından 90 gün sonra tekrardan giriş yapmak mümkün hale gelmektedir. Bu uygulama tamamen vizesiz seyahat yönetmeliği tarafından düzenlenmiştir. Bu nedenle Yeşil, Siyah ve Gri pasaporta sahip olan kişilerin bahsi geçen yönetmeliğe uyması gerekmektedir.

Norveç Aile Ziyaret Vizesi Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmekte olan Bordo pasaportun diğerlerinden farklı bir özelliği ve ayrıcalığı bulunmamaktadır. Fakat ülkenin büyük çoğunluğunda bu pasaport bulunmaktadır. Durumun böyle olmasından dolayı Norveç’e veya diğer Avrupa ülkelerine gidecek olan kişilerin öncelikle vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Yapılan başvuru eğer olumlu şekilde sonuçlanır ise kişi ülkeye giriş yapmaya hak kazanmaktadır. Direkt olarak Norveç için başvuru yapılabildiği gibi, Schengen vizesine de başvuru yapılabilmektedir.

Adı geçen vizeye yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması halinde, başvuru sahipleri belirtilen süre boyunca tüm Avrupa ülkelerine yasal ve izinli bir şekilde giriş çıkış yapabilmektedir. Fakat bunun için ilk olarak Schengen vizesinin şartlarını yerine getirmek gerekmektedir. Ayrıca vize başvurusu için de ilk olarak giriş yapılacak ülkenin konsolosluğu ile irtibata geçilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede alınan vize tüm konsolosluklar tarafından daha kolay bir şekilde onaylanabilmektedir.

norveç aile ziyareti vizesi evrakları

Norveç Vize Başvurusunda Kullanılan Evraklar

Norveç’e gitmek için başvuruda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerinin sebebine göre bir vize tipi seçmesi gerekmektedir. Çünkü her vize çeşidinin gerekli olan evrakları ve uygulanması gereken prosedürü farklıdır. Bu nedenle kişi eğer aile ziyareti yapmak için seyahat edecek ise Norveç aile arkadaş ziyaret vizesi almalıdır. Bundan farklı olarak iş için, gezi için veyahut da transit geçiş için de Norveç vizesi alınabilmektedir. Fakat öncelikle Norveç Konsolosluğu tarafından belirlenen şartların yerine getirilmesi ve kişinin kriterlere uygun olması gerekmektedir.

-Pasaport

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen pasaportların kullanım süresi 10 yıldır. Bu nedenle eğer Norveç aile ziyareti vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin pasaportları 10 yıldan daha uzun süredir kullanılıyor ise başvuru yapmadan yenilenmelidir. Ayrıca pasaportun da seyahatin bitiminin ardından 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Ek olarak pasaport içerisinde minimum 2 sayfalık alanın boş bırakılması Norveç Konsolosluğu tarafından istenmektedir. Son olarak da pasaportların herhangi bir şekilde zarar görmemesi gerekmektedir. Yıpranan, deforme olan pasaportlar konsolosluk tarafından kabul edilmemekte ve yenilenmesi istenmektedir. Pasaportların değiştirilmesi de uzun bir süreçten ibaret olduğu için Norveç aile ziyaret vizesi başvurularının süresi bir hayli uzamaktadır. Bu nedenle başvuru öncesinde pasaportların yenilenmesi fazlasıyla tavsiye edilmektedir.

-Başvuru Formu

Norveç’e gidecek olan kişiler Schengen Vize Başvuru Formu adı ile bilinen formu doldurmak zorundadırlar. Bu form elektronik sistemler aracılığı ile doldurulabileceği gibi, normal bir şekilde de doldurulabilmektedir. Form içerisinde çok sayıda soru yer almakta ve bu soruların her birinin eksiksiz bir şekilde cevaplandırılması gerekmektedir. Soruların tamamına doğru cevap verilmesini talep eden Norveç Konsolosluğu, ayrıca formun doldurulma işleminin bitmesinin ardından da imzalanmasını istemektedir. Ayrıca tamamı İngilizce olarak doldurulması gereken formda Türkçe kesinlikle kullanılmamalıdır.

-Fotoğraf

Başvurularda kullanılacak olan fotoğraflar 6 aydan daha önceki dönemlere ait olmamalıdır. Dolayısıyla Norveç aile ziyaret vizesi için kullanılan fotoğrafların güncel olması gerekmektedir. 3.5 cm x 4.5 cm ebatlarında olması gereken fotoğrafların da daha önceki dönemlerde herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir. Eğer daha önceden aynı fotoğraflar kullanılmış ise Norveç Konsolosluğu tarafından yeni fotoğraf çektirilmesi talep edilmektedir. Bu da başvuru sürecinin az da olsa uzamasına neden olmaktadır.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal durumu gösterme özelliğine sahip olan belgeler maaş bordrosundan ve Banka Hesap Özeti’nden oluşmaktadır. Her iki belgenin de son 3 aya ait olması gerekmektedir. Daha önceki dönemlerden kalma belgeler Norveç Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Ayrıca Banka Hesap Özeti’nin randevu tarihinden önceki son 1 hafta içerisinde alınmış olması ve kaşelenmesi gerekmektedir. Ek olarak da Norveç aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişilerin banka hesaplarında minimum 3.000 TL’lik bir bakiye olmalıdır. Daha düşük bakiyeler, vize başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimalini büyük ölçüde azaltmaktadır.

-Çalışma Durumuna İlişkin Belgeler

Norveç aile ziyaret vizesi için başvuruda bulunan tüm Bordo pasaport sahibi kişilerin SGK İşe Giriş Bildirgesi ve de SGK Hizmet Dökümü adlı belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Hazırlanan bu belgelere ek olarak da Faaliyet Belgesi alınmalıdır. Alınan belgelerin de tümünün ilgili kurumca imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir. Son olarak da bağlı bulunulan şirketin yetkilisi tarafından Çalışma Mektubu ve İzin Onay Belgesi hazırlanmalıdır. Hazırlanan yazıların her ikisinin de İngilizce içerikli olması gerekmektedir. İngilizce haricinde Türkçe dahil herhangi bir dilin kullanılması kabul edilmemektedir. Bu nedenle vize başvurularının olumsuz şekilde sonuçlanmaması için Norveç Konsolosluğu’nun yönlendirmelerine fazlasıyla dikkat edilmelidir.

-Diğer Belgeler

Belirtilen belgelerden farklı olarak hazırlanması gereken diğer evraklar da Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Davetiye ve Sağlık Sigortası’dır. Davetiye, Norveç’te bulunan aile veyahut da yakın tarafından hazırlanmaktadır. İngilizce olarak hazırlanması gereken belgenin içerisinde davet edilen kişi ile ilgili bilgiler, Norveç’te bulunan yakın ile ilgili bilgiler ve ikamet edilen yerin adresi, seyahat tarihleri gibi bilgilerin tamamı detaylı olarak yer almalıdır. Belgenin hazırlanmasının ardından da Norveç’te bulunan kişi tarafından imzalanmalıdır.

Sağlık Sigortası, tamamen Türkiye’den Norveç’e seyahat edecek olan kişiyi sağlık konusunda güven altına almaktadır. Norveç’te veyahut da Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışarısında herhangi bir şekilde sağlık probleminin meydana gelmesi halinde yapılan sigorta 30.000 Euro’ya kadar tüm masrafları karşılamaktadır. Bu nedenle yapılması zorunlu tutulmuştur. Ayrıca sigortanın yapılmasının ardından sigorta poliçesinin orijinalinin de Norveç Konsolosluğu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile kolaylıkla alınabilmektedir. Ayrıca bazı durumların oluşması halinde Norveç ziyaret vizesi için başvuru yapan kişilerden Adli Sicil Kaydı istenmektedir. Bu belge, savcılıktan alınmalıdır. Ayrıca alınan belgelerin içerisinde de kişinin adli sicil kaydının olmadığına dair bir ibare bulunması gerekmektedir. Adli Sicil Kaydı dahil olmak üzere, belirtilen tüm belgelerin üzerinde imza ve kaşe bulunmalıdır. Eğer Norveç Konsolosluğu tarafından istenen şekilde hazırlanmayan belgeler olur ise başvuru süreci büyük ölçüde uzamaktadır. Bu da seyahat tarihlerinin yaklaşmasına ve seyahat tarihine kadar vizenin çıkmamasına neden olmaktadır. Bu nedenle tek seferde Norveç vizesi alabilmek için Norveç Konsolosluğu’nun yönlendirmelerinin tamamına uymak ve minimum 7 – 8 hafta önceden belgeleri toplamaya başlamak gerekmektedir.

Norveç Aile Ziyaret Vizesi S.S.S

Norveç Aile Ziyareti Vizesi Nedir?

Norveç’te yaşayan ve oturma izni bulunan yakınlarını ziyaret etmek isteyen kişiler Norveç Aile Ziyareti vizesine yetkili vize başvuru merkezleri aracılığı ile müracaat edebilir.

Ailem beni Norveç’te ziyaret edebilir mi?

18 yaşının altındaysanız, başvurunuzu anne-babanız veya sizden sorumlu diğer kişiler imzalamalıdır. Norveç’te birini ziyaret ediyorsanız, ziyaret ettiğiniz kişiden bir davetiye almanız gerekir. Normalde Norveç’teki konaklamanızın ilk günleri için konaklama rezervasyonu yapmış olmanız gerekir.

Norveç Aile Ziyareti Vize Ücreti Nedir?

Norveç Aile Ziyareti vizesi harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro, danışmanlık ücreti 30 Euro’dur.

Norveç vize ücretleri şu şekilde belirlenmiştir:

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Norveç Vize Ücretleri

✅ Norveç Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Norveç Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Norveç Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Norveç Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Norveç Büyükelçiliği web sitesi

Norveç Vize ücretleri 2022 güncel sayfamızı ziyaret ediniz.