norveç vizesi

Norveç Vizesi

2001 yılından Schengen vize sistemine dâhil olan Norveç’e seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Schengen kurallarına uygun olan bir Norveç Vizesini almış olmaları gerekmektedir. Alınan Norveç Vizesi ile Schengen üyesi olan ülkelere seyahat etmek serbesttir. Ancak ilk olarak Norveç’e gidilmesi zorunludur. Daha sonra diğer ülkelere gidilmesine izin verilir.

Hususi, Diplomatik ve Hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları, 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Norveç Vizesi almaktan muaf tutulurlar. Norveç Vizesini alırken öncelikle seyahatin amacı belirlenmelidir. Bu amaca göre başvurulması gereken vize türü ve yapılması gereken işlemler değişmektedir.

Norveç Vizesi için gerekli olan başvurular, direkt olarak Konsolosluğa yapılmıyor. Norveç Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri aracılığı ile vize başvuruları yapılmaktadır. Ankara’da bulunan Norveç Büyükelçiliği aracılı ile Norveç Vize işlemleri yürütülür ise vize sonucuna da Norveç Ankara Büyükelçiliği karar vermektedir.

Norveç’e seyahat edecek olan kişiler, Norveç Vizesi için başvuruyu İstanbul’dan yapacak ise vize değerlendirilmesi Macaristan Konsolosluğu tarafından yapılır. Norveç Devleti tarafından temsil yetkisi verildiği için Macaristan Konsolosluğu işlemleri takip eder. Vize başvuruları direkt olarak Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe yapılmamalıdır.

Norveç Vizesi İşlemleri

Norveç’e seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus pasaport sahiplerinin ilk olarak seyahat amaçlarına uygun olan vize türüne göre belgelerini hazırlamaları gerekir. Norveç Vizesinin sorun yaşanmadan alınması, belgelerin doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmasına bağlıdır. Norveç Vizesi, seyahat amacına göre şu gruplara ayrılır:

  • Norveç Turistik Vize
  • Norveç Ticari Vize
  • Norveç Aile Ziyareti Vizesi
  • Norveç Transit Vize

Yukarıda verilen Norveç vize türlerinden hangisi için başvuru yapılacak ise ona uygun evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Bu seyahatlerin hangi amaçla yapıldığının ve seyahatin süresinin net bir şekilde dilekçe ile belirtilmesi önemlidir. Ayrıca belgelerde gerçek olmayan bilgilerin verilmesi de vizenin reddine neden olmaktadır. Bu hususlara çok dikkat edilmelidir. Norveç Vizesi için bir diğer önemli nokta ise mesleğe göre hangi evrakların hazırlanacağının bilinmesidir. Çünkü çalışan, emekli, şirket sahibi, öğrenci, ev hanımı ya da memur gibi mesleklere göre istenen belgeler değişir. Belgelerin güncel olması da çok önemlidir

norveç vizesi nasıl alınır

Norveç Vizesi İçin İstenen Evraklar

Norveç Vizesi için istenen belgeler, yapılacak olan seyahatin amacına göre değişmektedir. Bu nedenle evrak hazırlama sürecinde Vize merkezlerinden yardım almanız hem işlemlerin çok daha hızlı ilerlemesini hem de belgelerin eksiksiz hazırlanmasını sağlar.

Pasaport

Pasaportun yırtık ya da yıpranmış olmaması istenir. Norveç’e yapılacak olan seyahatin bitiş tarihi itibari ile pasaportun en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekir. Eski pasaportlar var ise onların ibraz edilmesi istenir. Alınan Norveç Vizesinin yapıştırılabilmesi için pasaportta en az 1 tane boş sayfanın olması gerekir.

Daha önceki seyahatlerde, Schengen vizesi ya da herhangi bir ülke vizesi alınmış ise o sayfaların fotokopileri çekilerek, Norveç Vizesi başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Norveç Vizesi Başvuru Formu

Norveç Vize evrakları arasında en önemli olanlardan biri, başvuru formudur. Norveç Schengen Vize Başvuru Formu, Norveç Konsolosluğu’nun web sitesinde verilmektedir. Alınan başvuru formunun başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurması istenir.

Başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru olması ve daha sonra belgeler ile desteklenmesi gerekir. Aksi takdirde Norveç Vize başvurusu reddedilir. Okunaklı olarak doldurulan formun ıslak imzalı olarak aslının belgeler arasına eklenmesi gereklidir. Başvuru formunda, Norveç’ten başka gidilmesi planlanan Schengen ülkeleri var ise açık bir şekilde belirtilmesi gerekir.

Fotoğraf

Norveç Vize türlerinin her birinde istenen belgelerden biri de fotoğraftır. Fotoğrafın istenen boyutlarda ve özelliklerde olması çok önemlidir. Fotoğrafın daha önce kullanılmamış olması ve başvuru sahibinin son halini yansıtması istenir. 35 x 45 boyutlarında olmalı ve 6 aydan eski olmamalıdır.

Nüfus Kayıt Örneği

Anne, baba, kardeş, eş ve çocukların bilgilerinin yer aldığı ve açıklamalar kısmında adres bilgisinin eklendiği tam vukuatlı nüfus kayıt örneği istenir. Evrakın imzalı ve kaşeli bir şekilde sunulması önemlidir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus cüzdanı fotokopisinde yer alan bilgiler ile pasaport ve nüfus kayıt örneğinde yer alan bilgilerin tutarlı olması gerekir.

Şirket Evrakları

Şirket sahibi ya da çalışan kişilerin hazırlaması gereken evraklardır. Şirket evraklarının her birinin güncel olması gerekir. Öncelikle şirketin antetli kağıdına şirket sahibi tarafından seyahatin amacının, tarihlerinin ve seyahat ile ilgili bütün bilgilerin yer aldığı dilekçe yazılması istenir. Dilekçenin kaşeli ve imzalı olarak Norveç Konsolosluğu’na hitaben yazılması gerekir.

Şirketin imza sirküleri, vergi levhası ve sicil gazetesinin fotokopisi istenir. İşyeri faaliyet belgesinin ise aslı eklenmelidir. Çalışanın işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü de istenir.

İstenen diğer evraklar şu şekildedir:

  • Norveç’e yapılacak olan seyahat ile ilgili uçak bileti rezervasyonu
  • Norveç’e hangi otelde konaklanacak ise otel rezervasyonu
  • En az gidiş – dönüş tarihlerini kapsayan ve bütün Schengen ülkelerinde geçerli olan en az 30.00 Euro teminatlı sağlık sigortası
  • Aile ziyareti için gidiliyor ise onaylı davetiye
  • Güncel tarihli banka hesap cüzdanının orijinali ve fotokopisi ( Bakiyesi bulunması ve son 3 aylık hesap hareketlerini içermesi istenir. )
  • Var ise gayrimenkullerin tapusu ile ruhsatının fotokopileri

Norveç Vizesi Randevu İşlemleri

25 09 2014 tarihi itibari ile geçerli olan kanunlara göre, Norveç Schengen vizesi alacak olan kişilerin parmak izinin alınması gerekir. Bu tarihten sonra vize alan ve parmak izi bulunan kişilerin 5 yıl süre ile parmak izi vermesine gerek yoktur. Norveç Vizesi için hazırlanan evraklar, randevuya gidildiği zaman teslime edilmektedir. Hazırlanan evrakların eksiksiz ve istenen prosedürlere uygun olması önemlidir. Aksi takdirde Norveç Vizesi başvurusu reddedilir.

Norveç Vizesi Ücretleri

Norveç Vizesi için istenen ücretler, yapılacak olan seyahatin amacına ve süresine göre değişmektedir. Seyahat sağlık sigortası da Norveç Vizesi ücretlerine dâhil edilmektedir.

Norveç Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Norveç Vizesinin sonuçlanma süresi, başvuru yapılan vizenin türüne ve başvuru zamanına göre değişebilmektedir. Norveç Konsolosluğunun resmi tatilde olduğu günlerde ya da yoğun olduğu günlerde vize sonuçlanma süresi artmaktadır. Ayrıca evraklarda eksiklik ya da bilgilerde tutarsızlık olması durumunda, Norveç Konsolosluğu ek evrak talep edebilir veya başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Bu gibi durumlarda da vize sonuçlanma süresi uzayabilir. Normal şartlarda evraklarda eksiklik yok ise vize işlemleri 10 – 15 iş günü arasında sonuçlanır. Buna göre, Norveç seyahatinden 20 gün kadar önce Norveç Vizesi için başvuruların yapılması daha doğrudur.

Norveç Vizesi Reddi

Norveç Vizesi için hazırlanan evrakların eksiksiz ve doğru bilgiler içermesi sonrasında vize başvurusu onaylanır. Ancak bazı durumlarda Norveç Vizesi reddedilebilmektedir. Bu karar tamamen Norveç Konsolosluğuna bağlıdır.

Norveç Konsolosluğu, ibraz edilen evrakların doğru bilgiler içerip içermediğini kontrol eder. Başvuru formunda belirtilen bilgiler, belgeler ile desteklenmemiş ise vize başvurusu reddedilir. Ayrıca vize talep dilekçesinde anlatılan seyahat amacının, başvuruda bulunan vize türüne uygun olmaması de vizenin reddine sebep olabilir.

Vize reddi ile karşılaşılan durumlarda Norveç Konsolosluğuna itiraz başvurusunda bulunabilir. Ancak başvuru sonrasında da vize reddedilir ise eksik belgeler tamamlanarak yeniden başvuru yapılabilir.

Norveç Vizesi S.S.S

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç kısa süreli vizelerini almak için vize başvuru sahibi gerekli evrakları hazırlayarak yetkili vize başvuru merkezine başvuru yapmalıdır. Uzun süreli Norveç vizeleri için Norveç dış temsilciliklerine bizzat başvuru yapılmalıdır.

Norveç Vizesi Ne Kadar?

Norveç Vize Ücretleri şu şekilde belirlenmiştir:

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Norveç Vize Ücretleri

✅ Norveç Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Norveç Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Norveç Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Norveç Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç vizelerinin sonuçlanma süreci genelde 5-15 iş günüdür. Başvuru sahipleri gerekli evrakları eksiksiz ve hatasız hazırlamalı, seyahat tarihlerinden iki hafta önce vize başvuru işlemlerini başlatmalıdır.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç vizesi almak için temel evraklar şu şekilde hazırlanmalıdır:

Norveç Schengen vize başvuru formu

Norveç vize başvuru dilekçesi

Pasaport ve eski Schengen vize fotokopileri

2 tane biyometrik fotoğraf

Kimlik belgeleri fotokopileri ve tam vukuatlı nüfus kaydı

Gelir belgeleri ve sponsor belgeleri

Seyahat sağlık sigorta poliçesi

Otel ve ulaşım rezervasyon bilgileri

Norveç’e gitmek için vizeye ihtiyacım var mı?

Norveç, Schengen Anlaşmasına taraftır. Bu, Türk vatandaşlarının vizesiz turizm veya iş amaçlı 90 güne kadar Norveç vizesi almaları anlamına gelir. Pasaportunuz, kalış süresinden sonra en az üç ay daha geçerli olmalıdır. Yeterli paraya ve bir dönüş uçak biletine ihtiyacınız vardır.

Norveç Vizesi Almak Kolay mı?

Norveç vizesi Schengen vize kriterlerine göre düzenlenir. Kısa süreli seyahatler için yetkili vize başvuru merkezlerine başvurulur. Turistik ve Ticari vizeleri almak nispeten daha kolaydır.

Norveç Ankara Büyükelçilik sitesinden bilgi alınız.

Norveç vize ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.