Norveç Vizesi Randevu

Norveç Vizesi Randevu

Norveç vizesine İstanbul’dan başvuracak kişilerin Norveç vizesi randevu işlemi konsolosluğun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. İstanbul’dan yapılan Norveç vize başvurularını değerlendiren ve sonuca bağlayan kuruluş Macaristan Konsolosluğudur. Bu nedenle alınacak olan vizede Macaristan Konsolosluğunun işlediği Schengen vize etiketi yer almaktadır. Norveç vizesi işlemlerinin ön koşulu geçerli pasaport bilgileri ile randevu alımıdır.

T.C. pasaport sahipleri kişisel durumlarına uygun vize evraklarını hazırladıktan sonra evrakların ibrazı ve biyometrik veri ibraz işlemi için Konsolosluk tarafından yetki verilen başvuru merkezinde randevu tarihi ve saatinde bulunmalıdırlar. Norveç vize başvuruları akredite vize başvuru merkezleri aracılığı ile yürütülmektedir ancak vize sonucu hakkında yetki sahibi olan tek kuruluş İstanbul’da Norveç Devleti adına Macaristan Konsolosluğu, Ankara başvurularında Norveç Ankara Büyükelçiliğidir.

Norveç Vizesi Randevu İşlemleri

Norveç vizesi randevu alımı başvuru merkezinden online olarak veya telefonla alınabilmektedir. Başvuru sahibinin randevuya şahsen gelmesi gerekmektedir. 25.09.2014 tarihinden sonra Norveç’in de dahil olduğu Schengen vize işlemlerinde parmak izi verme işlemi zorunlu hale getirilmiştir. İlk kez Schengen vizesi alıyorsanız biyometrik veri kaydının yapılması şarttır.

Norveç vizesi randevu işlemi için randevuda şahsen bulunmanız gerekir ancak eğer son 5 yıl içinde aldığınız Schengen vizelerinden dolayı tanımlı parmak iziniz varsa vize randevusunda parmak izi verme işlemi yapmadan evrak teslimini üçüncü şahıs veya vize hizmeti veren kurumsal danışmanlık firmaları aracılığıyla da yapabilirsiniz. Son 5 yılda Norveç veya bir diğer Schengen ülkesinden aldığınız vizede “VIS” ibaresi varsa parmakizi prosedüründen muaf tutulabilirsiniz. Bununla birlikte başvuru merkezinde teknik sorunlardan kaynaklı problemler olabilir bu durumda Konsolosluk vize başvuru sahibinin parmak izi vermesini talep edebilmektedir. Parmak izi tanımlı kişiler başvurularını aracı kurumlarla yapacakları durumda yetki yazısı verirler ve Norveç vizesi için hazırlanan gerekli evrakları içeren vize dosyası bu aracı kurumlar tarafından yapılabilir, işlemlerin takibi de bu kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir.

Başvuruların yoğun olduğu dönemlerde randevular seyahat tarihine göre geç tarihlerde verilebilmektedir. Vizenizin seyahat tarihinize yetişebilmesi için randevu alma işlemini seyahatinize en az 1 ay kala önceden almanız tavsiye olunur.

Norveç Vizesi Randevu S.S.S

Norveç Konsolosluğu Randevu Alma Nasıl Yapılır?

Norveç vize randevusunun alınabilmesi için öncelikle vize başvuru merkezlerine giderek hizmet almanız gerekmektedir. Büyükelçilikler, konsolosluklar ve yetkilendirilmiş olan vize merkezleri vize randevu verme işlemini gerçekleştirmektedir.

Norveç Schengen vizesi kabul ediyor mu?

Norveç 2001 yılında Schengen vize bölgesine dahil olmuştur. Bu çerçevede, Norveç’e seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımızın Schengen kurallarına göre vize almış olmaları gerekmektedir.

Norveç Vize Ücreti Ne Kadardır?

Norveç kısa süreli vizeleri için 80 Euro konsolosluk harç ücreti ödenir. Ek olarak 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık hizmeti bulunur.

Norveç Ankara Büyükelçilik sitesi

Norveç vize ücretleri güncel fiyatlar