Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

norveç vizesi nasıl alınır

T.C. Bordo pasaport (Umuma Mahsus pasaport) sahiplerinin Norveç vizesi başvuruları İstanbul’da Macaristan Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Ankara’da ikamet eden kişiler başvurularını Norveç Ankara Büyükelçiliğine yapabilmektedirler.

Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç vizesi almak için başvuru sahibinin seyahat amacını ve vize türünü belirlemesi gerekecektir. Vize türü belirlendikten sonra duruma uygun vize için gerekli evrakların hazırlanması gerekir. Turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vizesi türleri kısa süreli vizelerdir ve vize sahibine en fazla 180 gün içinde en fazla 90 gün Norveç ve Schengen bölgesinde kalış hakkı vermektedir. Vize türü belirlendikten sonra başvuru sahibi gerekli evrakları kişisel durumuna göre hazırlamalıdır. Sigortalı çalışanlar, emekliler, firma sahipleri, şirket ortakları, ev hanımları, devlet memurları ve öğrencilerin hazırlamaları gereken evraklar durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Norveç’e seyahat etmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Başvuru kuralları gereği Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin pasaport geçerlilik süreleri vize bitişinden sonra 3 ay olmalıdır. Bundan sonra Norveç vizesi için başvurusu yapabilmek için gerekli evrakların temin edilmesi ve düzenlenmesi gerekmektedir. Vize evrakları ve vize belgeleri yolculuğunuzun amacına göre değişiklik göstermektedir ki bu da vize türünüzün adıyla beraber anılır. Norveç’e kısa süreli seyahatlerde turistik, ticari, iş amaçlı, kültürel amaçlı, aile ziyareti veya arkadaş ziyareti amaçlı vize başvurusu yapabilirsiniz. Norveç Vize belgeleri aynı zamanda çalışma/çalışmama durumunuza göre değişmektedir. Çalışanlar şirket evraklarını ibraz ederken, sigortalı çalışmayan kişiler seyahat harcamalarını üstelenecek bir sponsordan alınacak evrakların ibraz edilmesiyle başvurularını yapabilmektedirler. Evrakların ibrazı parmak izi verme merkezi olan akredite vize başvuru merkezlerinde vize randevusunda yapılır. Norveç vizesi tek, çift veya çok girişli olarak alınabilmektedir. Tek girişli Schengen vizesi ile seyahat ettiğinizde Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra yeniden giriş hakkınız olmamaktadır. Ayrıca tek girişli Schengen vizesi ile Schengen üyesi olmayan ancak AB üyesi olan ülkelere de (örneğin Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan) giriş yapamazsınız. Buna ek olarak eğer bir Avrupa turuna çıkacaksanız en uzun süre hangi ülkede kalacaksanız o ülkeden vize almanız tavsiye olunur ve Schengen vize yönetmeliğine göre vizenizi doğru kullanmış olursunuz.

Norveç Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

Norveç'e Vize Nasıl Alınır?

Norveç kısa süreli vizeleri için Norveç dış temsilciliklerinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine gerekli vize evrakları teslim edilmelidir.

Norveç Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç Turist vizeleri kısa süreli vizelerdir, kısa süreli vizeler için vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir.

Norveç Çalışma Viizesi Nasıl Alınır?

Norveç Çalışma vizesi uzun süreli bir ulusal vizedir, vize başvuru sahipleri gerekli vize evraklarıyla Norveç konsolosluklarından bizzat randevu alarak işlem yapabilir.

Norveç Vize Ücretleri Nedir?

Norveç Schengen vize ücretleri 2022 yılında şöyle belirlenmiştir:

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Norveç Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Ankara Norveç Büyükelçiliği

Norveç vize başvurusu sayfamızı ziyaret ediniz.