Norveç Vizesi İstanbul Başvuru

Norveç Vizesi İstanbul Başvuru

Norveç Devleti Norveç vizesi İstanbul başvuru işlemleri için Macaristan Konsolosluğuna yetki vermiştir. Schengen yönetmeliğine göre üye bir devlet başka bir üye devlete vize işlemleri için gerektiği durumda akreditasyon verebilmektedir. Norveç vize başvuru yaptığınızda vizenin değerlendirmesi Macaristan Konsolosluğu tarafından yapılır ve vize etiketi üstünde “HUN” ibaresi görünecektir. Bu Macaristan’ın İngilizcedeki karılışı Hungary’nin kısaltmasıdır. Türkiye’deki Macaristan Konsolosluğu Norveç’in yanında Portekiz ve Slovenya vize işlemlerinde de yetkili konsolosluktur. Ancak bu durum İstanbul’dan yapılan başvurularda geçerlidir.

Eksiksiz ve tam olarak hazırlanmış, gerçek verileri içeren evraklarla yapılan başvurularla Norveç vizesi kolay şekilde alınabilmektedir. Vize reddi almamak için evrak takibinin dikkatle yapılması durumunda Norveç vizesi almak kolaydır.

Norveç Vizesi İstanbul Başvuru İşlemleri

Norveç vizesi İstanbul başvuru işlemlerinde vize çıkış süresi, randevudan sonra 7 ile 15 iş günü arasında değişiklik göstermektedir. Evraklarınızın randevu tarihiniz itibariyle eksiksiz ve güncel olması vize işlemlerinizin hızla sonuçlandırılmasını sağlayacaktır. Bütün Schengen vize başvurularında tavsiye edilen ve kurallara uygun başvuru zamanı seyahatten önce en fazla 3 ay öncesidir. Seyahatiz 15 gün kala yaptığınız vize başvurularında vizenin çıkışının seyahat tarihinize yetişememe riski olabilmektedir. Ortaya çıkabilecek eksik evrak talebi gibi durumlar vizenin çıkış süresini uzatabilen unsurlardan biridir. Destekleyici ek evrakların hemen Konsolosluğa ve yetkili mercilere sunulması gerekmektedir. Macaristan Konsolosluğunun kapalı olduğu günler de başvurudan önce ayrıca kontrol edilmelidir.

Norveç vizesi Ankara başvuruları Norveç Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilir ve değerlendirilir ancak bazı durumlarda işlemler için İstanbul’a yönlendirme yapılabilmektedir.

Tek, çift veya çok girişli alınabilen Norveç Schengen vizesi, Schengen bölgesinde 6 ay içinde en fazla 90 gün kalma hakkı tanımaktadır. Norveç seyahati için ilk Schengen vize başvurunuzda, vize talep dilekçesi ve başvuru formunda talep edeceğinizi kalış süresine dikkat etmenizi makul sürelerle talepte bulunmanızı tavsiye olunur

Norveç Schengen vize işlemlerinde pek çok değişken vardır.  Vize prosedürleri ve gerekli evrak listeleri dönemin koşullarına göre Norveç Konsolosluğu tarafından güncellenerek farklılaşabilmektedir. Güncel evrak listeleri ve vize şartlarına dair detaylı bilgi almak için başvurudan önce Macaristan Konsolosluğunun resmi sitesinden prosedür hakkında detaylı bilgi almanız tavsiye olunur.