Norveç Vize İşlemleri

Norveç Vize İşlemleri

Norveç’e kısa süreli turistik, ticari veya ziyaret amaçlı seyahat edecek kişiler Norveç vize işlemlerini başvuru merkezleri ve yetkili vize acenteleri aracılığı ile yaparlar. Norveç vize işlemleri ve başvurularının değerlendirmesinden sorumlu kuruluş, İstanbul başvurularında Macaristan Başkonsolosluğu, Ankara’dan yapılan başvurularda Norveç Ankara Büyükelçiliğidir.

Norveç Vize Başvuru İşlemleri

Norveç için vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, ilgili konsolosluğun talep ettiği evrakları hazırlamalıdır. Norveç vize evrakları kişinin mesleğinize ve yolculuğunuzun amacına göre değişmektedir. Norveç iş amaçlı vize, turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti vizeleri Schengen vizesi kategorileri içinde yer alır ve kısa süreli seyahatler için geçerlidirler. Norveç vize işlemleri dahilinde evraklarınızın güncel olması, başvuru formu ve başvuru dilekçesinde yer alan taleplerin şüpheye yer bırakmayacak şekilde belirtilmesi önemlidir. Vize başvuru dosyanızın ülkeye geri dönüşünüzü garanti eden belgeler olmalıdır. Türkiye’deki bağlarınız ve banka hesap hareketleriniz ülkeye geri dönüşünüzü ispatlar nitelikte olmalıdır. Eğer uzun süreli bir Schengen vize talep ediyorsanız, bunun nedenine dair detaylı bir dilekçe hazırlamanız gerekir. Schengen vize başvuru formunda belirtilen seyahat amacınızı  evraklarınızla desteklemiş olursunuz. Norveç vize başvuru formunda size ufak görünen bir hata vize reddi almanız neden olabilmektedir.

Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli pasaport, biyometrik fotoğraflar, vize talep dilekçesi, şirket evrakları, şirket görev yazıları, hizmet dökümleri, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, otel ve uçak rezervasyonları, maaş bordroları varsa tapu, araç ruhsatı gibi belgeler Norveç vize işlemleri için gerekli evraklardır ve kişinin durumuna göre değişebilmektedir. Örneğin öğrenciler ve ev hanımları gelirlerini belgeleyemedikleri için seyahat masraflarını karşılayacak sponsor desteğiyle vize başvurusu yapabilmektedirler. Emeklilerin, çalışanların, şirket sahiplerinin, çiftçilerin, doktor ve avukat gibi özel meslek gruplarındaki kişilerden durumlarına uygun evraklar talep edilmektedir.

Evrak listeleri vize türüne göre farklılık göstermektedir. Örneğin iş amaçlı ziyaretler ticari vize kapsamında olduğundan Norveç’te ticari faaliyet içinde bulunulan firmadan davetiye alınmalıdır. Aile veya arkadaş ziyareti amaçlı gidiliyorsa Norveç’te yaşayan yakınınızdan davetiye göndermesi gerekir. Eğer 90 günde kısa süreli eğitim için gidiliyorsa Norveç’teki eğitim kurumundan kabul yazısı talep edilmelidir.

Norveç Vize İşlemleri S.S.S

Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç kısa süreli vizeleri için başvurular yetkili vize merkezinden randevu alınarak yapılmaktadır. Talep edilen vize türüne göre gerekli vize evrakları hazırlanmalıdır.

Norveç Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç kısa süreli vizeleri için vize başvuru sahipleri öncelikle şu evrakları hazırlamalıdır. Pasaport ve pasaport renkli fotokopileri Kimlik belgeleri renkli fotokopileri Norveç vize başvuru formu Norveç vize başvuru dilekçesi Gelir belgeleri ve imzalı, kaşeli banka hesap dökümü Otel rezervasyonları Seyahat sağlık sigorta poliçesi Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 2 tane biyometrik fotoğraf Bu temel belgeler dışında vize sahibinin mesleğine ve gezi amacına göre ek belgeler gerekmektedir.

Norveç Vize Başvuru Merkezi İstanbul İletişim Bilgileri Nedir?

Norveç İstanbul Konsolosluğu İletişim bilgileri şu şekildedir: Adres: Ömer Avni, Bilezik Sok. No:4, 34427 Beyoğlu/İstanbul Teleforn: +90 (212) 249 9753

Norveç Ankara Büyükelçilik sitesi

Norveç vize ücretleri 2022 bedelleri