Norveç Schengen Vizesi

Norveç Schengen Vizesi

Norveç, Schengen vizesi ile seyahat edilen ülkelerden biri. Norveç Schengen vizesi almak için öncelikle seyahat amacınızı belirlemeniz ve ardında gerekli evrakları hazırlamanız gerekecektir.

Norveç Konsolosluğu Schengen Vize İşlemleri

Kısa süreli vize talepleri Norveç Konsolosluğunun akredite ettiği vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Ancak İstanbul başvurularında karar mercii Macaristan Konsolosluğudur. Norveç Schengen vizesi başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar mesleki ve sosyal durumunuza göre belirlenmiştir. Norveç seyahatinizin amacı ticari, turistik, özel ziyaret, spor etkinliği, kültürel ziyaret, iş toplantısı şeklinde olabilir. Durumunuza uygun evrakları seyahat amacınız doğrultusunda hazırlamanız gerekmektedir.

Norveç turistik vize ve ticari ve diğer vize türlerinin evrak listeleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin ticari vize talepleri için Norveç’teki firmadan ticari vize davetiyesi alınması gerekirken, turistik amaçlı seyahatler için böyle bir zorunluluk yoktur. Norveç vizesi ve diğer Schengen üyesi ülkelerin vizeleri için gerekli evrak listelerine Vize Merkezi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Norveç vizesi kaç günde çıkar diye düşünüyorsanız, eğer evraklarınız tam ve eksiksiz ise 7 ila 10 iş günü içinde vizenizi alabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda örneğin konsolosluğun ek evrak talep ettiği durumlarda süreler 15 günden 60 güne kadar uzayabilmektedir. Vizenizin seyahat tarihinize yetişmesini riske atmamak için başvurunuz seyahatinizden en az 15 gün en fazla 3 ay öncesinden yapabilirsiniz.

Norveç Schengen vizesi evraklarınızın eksiksiz ve tam olarak sunulmasının yanında güncel olmaları da önemlidir. Pasaportunuz 10 yıldan eski veya seyahatinizin bitiş tarihi itibariyle 3 ay geçerli değilse ise vize işlemleri için yenilemenize gerekecektir. Vize için kullanacak olduğunuz fotoğraflarınızı eski vize başvurularında kullanılmamış olması, son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekir. Bankadaki para miktarının seyahat masraflarınızı karşılayacak miktarda olması, sunacağınız diğer evrakların ülkeye geri dönüş garantisi verecek şekilde hazırlanmış olması dikkat edilmesi gereken diğer kriterlerdir.

Evraklarla ilgili bir diğer önemli konu da evrak detaylarıdır. Hangi evrakların fotokopi olarak kabul edildiği hangilerinin orijinal olarak ibraz edilmesi gerektiği gibi konularda güncel vize işlemleri prosedürüne göre hareket edilmelidir. Norveç seyahatiniz öncesinde önceliklerinizi belirlemek için danışmanlık desteği almanız vize alma şansınızı arttıracaktır.