norveç ankara büyükelçiliği

Norveç Ankara Büyükelçiliği

Norveç Büyükelçiliği, Norveç Devleti’ni temsil etmek amacı ile Türkiye’de hizmet vermeye başlamıştır. Hükümeti en etkin şekilde temsil etme yetkisine sahip olan büyükelçilik vasıtası ile çeşitli işlemler yapılabilmektedir. Hem Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Norveç vatandaşları, hem Türkiye vatandaşları hem de Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişiler evrak işlemlerini ve vize başvuru işlemlerini Norveç Ankara Büyükelçiliği vasıtası ile yapabilmektedirler.

Ankara Büyükelçiliği, genel olarak vizelerin kabul edilmesi ile değil, başvuruların değerlendirilmesi ve sonuca bağlanması ile ilgilenmektedir. Bundan farklı olarak, çeşitli ülkelerin vatandaşlarının da evrak işlemlerinin yapılabilmesini mümkün kılmaktadır. Bu sayede Türkiye’de ikamet eden Norveç vatandaşları da her türlü işlemlerini büyükelçilik aracılığı ile gerçekleştirebilmektedirler.

Norveç Ankara Büyükelçiliği Hakkında Detaylı Bilgi

Büyükelçilik, Ankara’nın Çankaya semtinde bulunmaktadır. Yukarı Dikmen Mahallesi, Turan Güneş Bulvarı, Yıldız Kule İş Merkezi Kat: 12’de yer alan kuruma belirli saatlerde ulaşılabilmektedir. Yapılacak olan işlemlerin tamamı Pazartesi – Perşembe günleri 08:30 ile 16:30 arasında, Cuma günleri ise 08:30 ile 14:00 saatleri arasında yapılabilmektedir. Mesai saatleri yalnızca bu saatler arasında geçerli olduğu için, diğer vakitlerde herhangi bir elçilik hizmeti verilmemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde oturum izni alan üçüncü ülkelerin vatandaşları çeşitli vatandaşlık işlemlerini ve vize işlemlerini Norveç Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapabilmektedirler. Benzer şekilde, Norveç vatandaşları da çeşitli evrak tasdik işlemleri için elçilik ile irtibata geçebilmektedirler. Doğum, evlilik, ölüm veya boşanma gibi durumların oluşması halinde evrak işleri kolaylıkla halledilebilmektedir. Ayrıca kimlik ve pasaport yenileme hizmeti de büyükelçilik tarafından verilmektedir.

Her büyükelçilik resmi tatillerde hizmet vermemektedir. Fakat bu resmi tatiller Türkiye’de geçerli olan tatillere ek olarak, Norveç’te geçen tatilleri de baz almaktadır. Her iki ülke için de geçerli olan milli ve dini günlerde Norveç Ankara Büyükelçiliği hizmet vermemektedir. Bu günler 1 Ocak, 15-16 Mart, 30 Mart, 2 Nisan, 23 Nisan, 30 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 21 Mayıs, 14 Haziran, 15-16-17 Haziran, 15 Temmuz, 20 Ağustos, 21-22-23-24 Ağustos, 30 Ağustos, 23-23 Ekim, 29 Ekim, 1-2 Kasım, 24-25-26 Aralık ve 31 Aralık’tan oluşmaktadır. Bu günlerde resmi olarak hizmet verilmemektedir.

Norveç Vize Başvurularında Kullanılan Belgeler

Norveç’e giriş yapabilmek amacı ile vize alması gereken kişiler yalnızca Bordo pasaporta sahip olan kişilerdir. Yeşil, Gri veyahut da Siyah pasaporta sahip olan kişilerin bu şekilde bir başvuru yapmasına gerek duyulmamaktadır. Ayrıca belirtilen pasaport çeşitlerinden herhangi birine sahip olan kişiler de 180 günlük zaman diliminde 90 gün kadar diledikleri ülkede konaklama hakkında sahiptirler. Bordo pasaport hamili olan kişilerin bu çeşit bir hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere giriş yaparken öncelikle vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Bordo pasaport kullanan kişiler, Norveç Büyükelçiliği Ankara tarafından belirtilen evrakların tamamını eksiksiz olarak teslim etmek ile yükümlüdürler. Aksi takdirde yapılan vize başvuruları değerlendirilmeye alınmamaktadır ve dolayısıyla direkt olarak reddedilmektedir. Bu nedenle her belgenin talep edildiği şekilde hazırlanması ve teslim edilmesi gerekmektedir.

-Finansal Durumu Gösteren Evraklar

İstenen belgelerden ilki finansal durumu gösteren belgelerdir. Bu belgeler, maaş bordrosundan ve Banka Hesap Dökümünden oluşmaktadır. Hesap dökümü, tamamen kişinin hesap hareketlerinin tespit edilebilmesi için istenmektedir. Bu nedenle hesap hareketlerinin olumsuz bir durum teşkil etmemesi gerekmektedir. Ayrıca hesap dökümünün de verilen randevu tarihinden en geç 1 hafta öncesinden alınması şarttır. Bu tür kriterlere uymayan evraklar kabul edilmemektedir. Ek olarak, istenen her belgenin de son 3 aya ilişkin olması hususuna dikkat edilmelidir. Daha kısa dönemleri baz alan evraklar kabul edilmemektedir.

Norveç seyahati sırasında başvuru sahipleri bir takım harcamalar yapacaklardır. Bunun için de ülkeye giriş yapmadan önce talep edildiği miktar kadar bakiyenin banka hesaplarında hazır olması gerekmektedir. Bu nedenle, haftalık Norveç seyahati için başvuru sahiplerinin banka hesabında 3.000 TL tutarında bakiye olması gerekmektedir. Talep edilen ücret, yalnızca 1 haftalık konaklama içindir. Kişi konaklama süresini arttırırsa, bu ücreti de başvuru yapmadan önce hazır hale getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Norveç Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan kontrollerde bir takım sıkıntılar meydana gelebilmektedir.

Norveç Ankara Büyükelçilliği iletişim

-Mesleki Durumu Gösteren Evraklar

Bordo pasaport sahibi olan kişilerin başvuru yaptıktan sonra büyükelçilik ve başkonsolosluk tarafından istenen mesleki belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Bunun için e-devlete ek olarak, bağlı bulunan şirketten destek alınmalıdır. Sistem üzerinden alınan SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü’ne ek olarak, şirketten de İş veren İzin Yazısı’nın alınması gerekmektedir. Bu yazı, şirket yönetici veyahut da şirket yetkilisi tarafından hazırlanmaktadır. Ayrıca alınan belgelerin tamamının imzalı ve kaşeli olması önemli bir şarttır. İmzasız, kaşesiz olan belgeler kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu nedenle bu hususa önem verilmesi gerekmektedir.

-Diğer Belgeler

Başvurularda kullanılacak olan bazı standart evraklar bulunmaktadır. Bunlar pasaport, biometrik fotoğraf ve Vize Başvuru Formu’ndan oluşmaktadır. Vize müracaatlarında kullanılacak olan pasaportların 10 yıllık kullanım süresini doldurmamış olması gerekmektedir. Ayrıca, Norveç seyahatinin bitmesinin ardından da 3 ay kadar daha geçerli olması şarttır. Ek olarak, kullanılacak olan Bordo renkli pasaportların içerisinde de 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Bu şartlara uygun olmayan pasaportlar kabul edilmemektedir.

Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından istenen fotoğrafların biometrik özellikte olması gerekmektedir. Bunun için, yüz tüm hatları ile görünür olmalıdır. Ayrıca ölçülerinin de 3.5cm x 4.5cm olması önemli bir kriterdir. Ek olarak, istenen 2 fotoğrafın da daha önceki dönemlerde kesinlikle kullanılmamış olması gerekmektedir. Eğer kişi daha önceki vize başvurularında da aynı fotoğrafları kullanmış ise, yapılan Norveç vize başvuruları direkt olarak reddedilmektedir.

Hazırlanması talep edilen Vize Başvuru Formu, online sistemler üzerinden doldurulmaktadır. Büyükelçiliğe ait olan resmi internet sitesi üzerinden doldurulan form içerisinde çok sayıda çeşitli soru yer almaktadır. Bu soruların tamamının amacı, başvuru sahiplerinin seyahat planının anlaşılmasıdır. Bu sebeple vize başvurularını denetleyen kurum için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca, form doldurulurken yalnızca İngilizce dilinin kullanılması gerekmektedir. Türkçe de dahil olmak üzere, hiç bir dilin kullanılması kabul görmemektedir. Son olarak da formun doldurulmasının ardından sisteme biometrik fotoğraf yüklenmeli ve ‘Sign Declaration’ bölümü seçilerek, elektronik olarak imza atılmalıdır.

Norveç Vize Ücretleri

Yapılan vize başvurularında, başvuru sahiplerinde bir miktar ücret alınmaktadır. Bu vize ücreti, tamamen başvuruların işleme alınabilmesi amacı ile talep edilmektedir. Bu nedenle yapılan her vize başvurusunda belirtilen miktar kadar ücretin ödenmesi zorunludur. Ödenen ücretler de bazı hususlara bağlı olarak çeşitlilik gösterebilmektedir. Kısa süreli olan vizelere yapılan başvurularda düşük ücretler ödenirken, uzun süreli vize başvurularında doğal olarak yüksek ücretler ödenmektedir. Bu nedenle, kişi seyahat sebebine uygun olarak bir vize tipi seçmeli ve randevu tarihinde yetkili kurumun gişesine bu ücreti eksiksiz olarak yatırmalıdır. Vize ücretleri için de daha detaylı bilgi alabilmek için Norveç Büyükelçiliği’ne ait olan internet sitesi ziyaret edilebileceği gibi, vize danışmanlık hizmeti veren kurumlardan da destek alınabilmektedir. Bu sayede başvuru süreci hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunabilmektedir.

Norveç Ankara Büyükelçiliği S.S.S

Norveç Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Norveç Ankara Büyükelçiliği Adres Bilgileri şu şekildedir:

Adres: Kırkpınar Sok., No: 18/ 3-4, 06540 Çankaya, Ankara

Norveç Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Norveç Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası şöyledir:

Telefon: (312) 408 48 00
Faks: (312)408 48 99

E-mail: [email protected]

Norveç Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Norveç Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi-Perşembe: 08:30-16:30,

Cuma: 08:30-14:00

Norveç Vize Ücretleri Nedir?

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Norveç Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

 

Norveç Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesi

Norveç vize işlemleri